Szlumbergera: jak uprawiać i rozmnażać tę popularną roślinę?

Szlumbergera, czyli grudnik lub kaktus bożonarodzeniowy to roślina, która kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi świętami w roku. Roślina występuje również pod innymi nazwami, m.in. grudniówka, kaktus Bożego Narodzenia, barbórka, raczek, zygokaktus, filokaktus, bierwion zimowy. Kwitnie najczęściej w okolicach grudnia, ale z powodzeniem można hodować ją przez cały rok.
Kaktus bożonarodzeniowy
Szlumbergera (łac. Schlumbergera) | |
Nazwa łacińska | Schlumbergera |
Grupa roślin | Inne rośliny |
Wysokość | 30-40cm |
Stanowisko | Słoneczne, Półcień |
Wilgotność gleby | Gleba umiarkowanie wilgotna |
Podłoże | lekka, torf z piachem |
Okres kwitnienia | II, III, VIII, IX |
Sadzenie | cały rok |
Strefa mrozoodporności | 12 |
Szlumbergera to roślina wieloletnia, której pełnia kwitnienia najczęściej przypada pod koniec grudnia, w okresie świat. Wbrew nazwie, kaktus bożonarodzeniowy nie ma kolców, a zielone liście, złożone z pięciu, sześciocentymetrowych segmentów oraz płaskie, mięsiste łodygi. Na szczycie liściokształtnych odcinków często występują delikatne włoski lub szczecinki. Grudnik osiąga wysokość do 50 cm, ale zdarzają się również wieloletnie egzemplarze osiągające wysokość ok. 100 cm. Pędy rośliny o długości 15-30 cm zwisają w dół, dlatego Szlumbergera świetnie wygląda na półkach i kwietnikach. Ma duże ok. 6 cm kwiaty w różnych kolorach, m.in. białym, czerwonym, żółtym czy fioletowym. Kwiaty nie pachną, dlatego są idealne dla alergików i osób z nadwrażliwością zapachową. Roślina ma wiele odmian, najbardziej znane to:
- `Bristol Queen`
- `Bristol Rose`
- `Christmas Cheer`
- `Gold Charm`
- `White Christmas`
- `Sunset Dancer`
Uprawa
Szlumbergera jest jedną z łatwiejszych roślin do uprawy w domu, dlatego świetnie poradzą sobie z nią osoby, które nie mają doświadczenia w hodowli kwiatów. Kaktus Bożego Narodzenia lubi stanowiska jasne lub półcieniste, nie może stać jednak na miejscach mocno nasłonecznionych. Z powodzeniem można ustawić go na bożonarodzeniowym stole, na półkach lub parapetach okiennych, najlepiej po zachodniej lub wschodniej stronie. W lecie grudnik dobrze będzie się czuł na balkonie lub w ogródku, gdzie może przebywać do końca września. Starsze rośliny są odporne na lekki mróz, ale młodsze giną przy zbyt niskiej temperaturze.
Wymagania
Główną ozdobą rośliny są bujne, piękne kwiaty. Aby zapewnić kwitnienie w grudniu, szlumbergera w okresie od sierpnia do października powinna przebywać w chłodniejszym miejscu. W trakcie kwitnienia, rośliny nie należy przenosić i przestawiać, ponieważ może spowodować to zrzucenie kwiatów. Zygokaktusy można podcinać, ale nie jest to obowiązkowe. Grudniki należy regularnie przesadzać, najlepiej w marcu i kwietniu lub sierpniu i wrześniu, w przeciwnym razie stracą swój urok, liście staną się szare i pomarszczone. Młode rośliny wymagają przesadzania co 1-2 lata, starsze rzadziej, co 3-4 lata. Aby zapewnić roślinie wszystkie niezbędne składniki oraz zadbać o jej prawidłowy rozwój, należy pamiętać o nawożeniu. W okresie od maja do listopada zalecane jest co dwa tygodnie. Zygokaktus lubi nawozy mineralne lub naturalne, na bazie pokrzywy, odchodów krowich lub odchodów z dżdżownic. Polecane są odżywki do kaktusów, bogate w azot, potas, żelazo, magnez, miedź, molibden, bar i mangan.
Podlewanie szlumbergery
Grudnik nie ma dużych wymagań odnośnie podlewania. Roślina w liściach i łodygach magazynuje wodę oraz składniki pokarmowe, dlatego dobrze znosi przesuszenie. Roślinę trzeba regularne podlewać, ale w ograniczonej ilości. Zbyt duża ilość wody może przyczynić się do gnicia korzeni i złego stanu rośliny. Najobfitsze podlewanie, co 3-5 dni, zalecane jest w okresie zawiązywania pąków i kwitnienia. W okresie spoczynku nie należy poić kaktusów częściej niż raz na tydzień. W zimie, w temperaturze powyżej 18 stopni Celsjusza warto zraszać liście, ponieważ zygokaktus preferuje wilgotności powietrza minimum czterdzieści procent.
Rozmnażanie
Rozmnażanie kaktusa bożonarodzeniowego jest bardzo proste, poradzi sobie z tym każdy początkujący ogrodnik. Wystarczy odłamać pęd z 3-4 segmentami i wsadzić do podłoża. Sadzonki należy posadzić dopiero wtedy, gdy miejsce cięcia ulegnie zabliźnieniu, najlepiej w mieszance piasku i torfu. Pęd należy włożyć głęboko w ziemię, tak aby stał pionowo w doniczce. Polecanym okresem do ukorzenianie jest kwiecień, maj i czerwiec oraz listopad i grudzień. Proces ukorzeniania trwa do 6 tygodni.
Choroby i szkodniki
Szlumbergera jest odporna na choroby i szkodniki. Główną przyczyną złego stanu może być nadmierne podlewanie lub zasolenie ziemi, spowodowane brakiem przesadzania. Nadmiar wody może prowadzić do zgnilizny korzeniowej. Aby przywrócić roślinę do dobrej kondycji, wystarczy zmieniać jej ziemię, lekko przesuszyć i zapewnić większą doniczkę. Nadmierna ekspozycja na słonce może prowadzić do żółknięcia pędów, a nawet wywołać ich poparzenie. Jeżeli grudnik przebywa w zbyt suchym powietrzu, może zostać zaatakowany przez wełnowce. Szkodniki wytwarzają substancje podobną do wełny, która chroni je przed opryskami, dlatego są trudne do usunięcia. Najlepiej pozbyć się ich, przecierając liście wodą z szarym mydłem. Inne szkodniki, które można spotkać na grudniku to mszyce, przędziorki i tarczniki. Poradzą sobie z nimi środki dostępne w sklepach ogrodniczych.
Szlumbergera to roślina, którą warto mieć w swoim domu. Świetnie wygląda, jest łatwa w uprawie, a co ważne, kwitnie w okresie, kiedy większość roślin przechodzi w stan spoczynku. Jest nie tylko piękną, świąteczną dekoracją, ale również całoroczną ozdobą naszych mieszkań.