Jodła Frasera, jodła kaukaska czy świerk pospolity: która choinka będzie idealna na święta?

Wybór świątecznej choinki to nie tylko kwestia tradycji, ale i naszych osobistych preferencji. Wolisz klasyczny zapach i aromat świątecznego drzewka? Miękkie igły? Czy może niewielkie rozmiary choinki? Podpowiemy o zaletach i wady trzech najpopularniejszych w Polsce drzewek: świerku pospolitego, jodły kaukaskiej i jodły Frasera. Sprawdź, które z nich najlepiej wpisze się w klimat Twojego domu i świąt!
Klasyczny świerk norweski, jodła Frasera czy jodła kaukaska?
Przed zakupem choinki na święta Bożego Narodzenia, warto zwrócić uwagę na trzy główne odmiany drzew, które cieszą się największą popularnością w naszym kraju: jodłę kaukaską, świerk pospolity (zwany również świerkiem norweskim) oraz jodłę Frasera. Każde z nich posiada swoje zalety i wady, które pomogą dokonać świadomej decyzji zgodnej z Twoimi preferencjami.
Jodła kaukaska
W ostatnich latach na popularności zyskuje jodła kaukaska (zwana również jodłą Nordmanna), która przyciąga wzrok swoją dostojną posturą i niemal niezmiennym pokrojem, dzięki czemu igły pozostają długo na drzewku. Jest to zdecydowanie numer jeden jeśli chodzi o utrzymanie igieł (zdarza się, że nawet gdy drzewko usycha dalej trzyma igły). Brak intensywnej woni może być zarówno wadą, jak i zaletą w zależności od preferencji kupującego. Do pozytywnych aspektów należy zaliczyć miękkie igły i szeroką podstawę, co ułatwia stabilne ustawienie drzewka.
Jodła Frasera
Drugą z proponowanych odmian jest jodła Frasera (nazwana na cześć szkockiego botanika Johna Frasera). Cechuje ją wyjątkowo długa trwałość i zdolność utrzymywania igieł. Igły jodły Frasera wykazują się dużą delikatnością, są miękkie, płaskie o wyjątkowym ubarwieniu: ciemna zieleń od góry kontrastuje z ich srebrzystym spodem. Smukła sylwetka drzewka doskonale komponuje się z mniejszymi przestrzeniami mieszkalnymi, a drzewko ma piękny cytrusowy aromat. Jodła Frasera cechuje się trwałością i jest idealnym wyborem dla osób preferujących zwarty rozmiar choinki (Jeśli zapach choinki ma większe znaczenie niż jej perfekcyjna symetria to jest to drzewko dla Ciebie).
Jej gałęzie są solidne i elastyczne, co sprawi, że świetnie sprawdzą się jako podstawa dla cięższych świątecznych dekoracji. Są również zwykle nachylone w górę pod kątem nawet do 45 stopni. Przy właściwej pielęgnacji jodła Fraser może przetrwać w pomieszczeniu nawet od czterech do sześciu tygodni, zachowując igły i swój niepowtarzalny zapach.
Obejrzyj jak pięknie wyglądają igły jodły Frasera:
@carbethplants Fraser Fir ? #fyp #foryou #fraserfir #firtree #christmastree #feelingfestive #carbethplants #realtree #viraltiktok ♬ Fairytale (From "Shrek") - Geek Music
Tradycyjny świerk pospolity
Świerk pospolity pozostaje synonimem tradycyjnego drzewka świątecznego, słynąc przede wszystkim z charakterystycznego zapachu (zapach ten jest natychmiast rozpoznawalny jako głęboko sosnowy, świeży i typowo świąteczny). Warto jednak nie decydować się na przycinanie świerku zbyt wcześnie, gdyż igły mogą opaść już po około trzech tygodniach w ciepłym wnętrzu domu. Zaletą świerka pospolitego jest jego bujny kształt, który ułatwia dekorację, oraz intensywny aromat. Do wad natomiast zaliczyć należy słabe przystosowanie do ciepłych środowisk i niską odporność na opadanie igieł.
Zobacz porównanie popularnych drzewek świątecznych
@themediterraneangardener Whats the best christmas tree? Whats the right christmas tree for you? Here we talk about the pros and cons of the Norway Spruce, Nordmann fir and the Fraser fir. #christmastree #christmastok #gardeningtiktok #learntok #gardentok ♬ original sound - Michael - Gardening tips
Choinki z certyfikatem FSC
Coraz większą popularnością cieszą się choinki z certyfikatem FSC, świadczącym o odpowiedzialnej gospodarce leśnej, jak również opcje wynajmu drzewek, które po świętach są zwracane do szkółek i ponownie sadzone. Takie podejście pozwala na redukcję odpadów i korzystny wpływ na środowisko naturalne, a także implikuje nowe, proekologiczne tradycje świąteczne.