Jak chronić rośliny przed ślimakami: sprawdzone metody na każdą działkę

Ślimaki to częsta zmora w naszych ogrodach i na działkach - zwłaszcza w miesiącach letnich. W tym artykule przedstawię kilka sprawdzonych sposobów, które sama wykorzystuje gdy pojawiają się ślimaki w moim ogrodzie. Zaprezentowane metody są przede wszystkim skuteczne, ale również bezpieczne dla środowiska dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowym i pięknym ogrodem przez cały sezon.
Jednym z popularnych i mocno uciążliwych ślimaków, który zagraża naszemu ogrodowi jest ślinik luzytański (Arion lusitanicus), o którym bardzo często rozpisują się media. Ślimak ten charakteryzuje się dużymi rozmiarami i ciemnym, brązowym lub czarnym kolorem ciała. Metody, które opiszę w tym artykule sprawdzą się również przeciwko temu gatunkowi.
Ślinik luzytański, jest ślimakiem pochodzącym z Półwyspu Iberyjskiego i Azorów. Od ponad 50 lat gatunek ten zwiększył swoją ekspansję na inne obszary Europy, co spowodowało jego pojawienie się w różnych regionach klimatycznych, takich jak Półwysep Skandynawski i Wyspy Brytyjskie. W Polsce ślinik luzytański został po raz pierwszy zaobserwowany w latach 80., początkowo w okolicach wsi Albigowa na Podkarpaciu. Obecnie jego populacja rozprzestrzeniła się na cały kraj. Badania wskazują, że poszczególne populacje tego gatunku w Polsce mają różne pochodzenie2.
Ślimak ten jest jednym z najważniejszych szkodników wśród ślimaków, powodującym znaczne straty, szczególnie w uprawach roślin kapustowatych. Gatunek ten żywi się również owocami, ziołami i mięsem.
Istotnym i ważnym faktem w przypadku zwalczania ślimaka jakim jest ślinik luzytański jest to, że jedno z badań naukowych2 wykazuje, że niektóre obecnie biocydy (związki chemiczne do zwalczania szkodników w rolnictwie) mogą nie tylko nie szkodzić temu ślimakowi, ale mogą stawać się dla niego co gorsze czynnikiem wabiącym do pokarmu.
Praktyczne sposoby zwalczenia ślimaków w ogrodzie
Skorupki z jaj na ślimaki
Jednym z najprostszych i najbardziej ekologicznych sposobów na odstraszenie ślimaków jest użycie skorupek jaj. Po zjedzeniu jajek, dokładnie myję i suszę skorupki, a następnie kruszę je na bardzo małe kawałki. Te ostre fragmenty rozrzucam wokół roślin, które są najbardziej narażone na atak ślimaków. Skorupki jaj działają jak naturalna bariera – ślimaki nie lubią poruszać się po ostrych powierzchniach, co skutecznie odstrasza je od roślin.
Alternatywnie zamiast skorupek z jaj można zastosować produkty takie jak np. grys lub pokruszone skorupki ostryg, będą równie skuteczne w zwalczaniu ślimaków.
Ziemia okrzemkowa na ślimaki

Ziemia okrzemkowa (diatomit), to naturalny proszek pochodzący ze skamieniałych pancerzyków glonów jednokomórkowych zwanych okrzemkami.
Ziemia okrzemkowa to kolejny świetny sposób na odstraszenie ślimaków. Jest to naturalny proszek, który ma mikroskopijne ostre krawędzie, które przecinają ciała ślimaków. Wystarczy posypać ziemię okrzemkową w miejscach, gdzie ślimaki są najbardziej aktywne. Pamiętaj, aby stosować tylko ziemię okrzemkową przeznaczoną do użytku spożywczego, aby była bezpieczna dla innych organizmów w ogrodzie.
Miedź: skuteczna bariera przeciw ślimakom
Miedź jest często polecana jako skuteczny środek odstraszający ślimaki. Stosowanie taśmy miedzianej wokół roślin faktycznie utrudnia ślimakom dostęp do naszych roślin i warzyw. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie - na rynku pojawia się coraz więcej produktów z miedzi przeznaczonych do walki z tymi szkodnikami. Produkty tego typu można z łatwością znaleźć w sklepach ogrodniczych oraz w Internecie.
Interesujące badanie dotyczące użycia miedzi przeciwko ślimakom było przeprowadzone w 2009 roku, ("The effect of copper barriers on pulmonate land snails", tłum.: "Wpływ barier miedziowych na ślimaki płucodyszne"). Badanie to dostarcza dowodów na skuteczność miedzi w odstraszaniu ślimaków. W eksperymentach badano, jak długo ślimaki śliniki luzytańskie (Arion lusitanicus) potrzebują, aby pokonać barierę z różnych materiałów, w tym miedzi, w drodze do jedzenia. Wyniki pokazały, że miedź znacząco opóźnia ruch ślimaków – czas potrzebny na pokonanie bariery z miedzi był ponad 23 razy dłuższy niż w przypadku braku bariery. Efekt ten jak się okazało dotyczyć miał nie tylko ślimaków tego gatunku, ale także innych gatunków mięczaków.
Chociaż dokładny mechanizm działania miedzi jako środka odstraszającego nie jest jeszcze w pełni zrozumiały, możliwe jest, że związki miedziowe wchodzą w reakcję z metabolizmem ślimaków, powodując ich zatrucie.
Pułapki z piwem
Jednym z popularnych w Internecie sposobów na przyciąganie i eliminowanie ślimaków są pułapki z piwem. Wystarczy napełnić płytką miskę piwem i zostawić ją na noc w ogrodzie. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że pułapki tego typu mają jednak pewne ograniczenia i nie działają zbyt dobrze: ich zasięg działania jest niewielki, nie wszystkie ślimaki, które zostaną przyciągnięte do pułapki wprost do niej wpadną a piwo trzeba wymieniać co kilka dni.
Mięta i inne rośliny odstraszające
Mięta jest aromatyczną rośliną, której zapach jest nie do zniesienia dla wielu szkodników, w tym ślimaków. Można dodać ścięte gałązki mięty do gleby lub zasadzić miętę w pobliżu roślin, które chcemy chronić. Inne rośliny, takie jak rozmaryn, tymianek, cebula czy czosnek również mają właściwości odstraszające i warto je posadzić wokół ogrodu.
Przypisy i źródła:
- Reschka, Wolfgang Christoph. “The effect of copper barriers on pulmonate land snails.” (2009).
- Stawarczyk, Kinga. “Insecticide and Food Consumption of Spanish Slug (Arion Lusitanicus Mabille 1868) / Insektycydy A Konsumpcja Pokarmu Przez Ślinika Luzytańskiego (Arion Lusitanicus Mabille 1868).” Chemistry-Didactics-Ecology-Metrology (2012): n. pag. Print.