Zwalczanie turkucia podjadka: najbardziej skuteczna i bezpieczna metoda

Turkuć podjadek to jeden z tych szkodników w naszym ogrodzie, który jest mocno uciążliwy i który może zniszczyć wiele roślin. Turkucie żyją głównie pod ziemią, podjadając korzenie roślin, co prowadzi do poważnych uszkodzeń. W tym artykule przedstawię prawdopodobnie najskuteczniejszą metodę zwalczania turkucia podjadka jaka istnieje, wykorzystując ekologiczne i w pełni bezpieczne dla środowiska nicienie.

Turkuć podjadek ('Gryllotalpa gryllotalpa') to duży, brązowy owad, który dorasta do około 5 cm długości. Charakteryzuje się silnymi przednimi odnóżami przystosowanymi do kopania. Żyje głównie pod ziemią, gdzie tworzy rozległe systemy tuneli, co sprawia, że jest trudny do wykrycia. Nie wiesz jak sprawdzić czy w Twoim ogrodzie występuje turkuć podjadek i czy to jego należy obarczyć problemami? Bardzo prostą metodą na sprawdzenie czy mamy do czynienia rzeczywiście z turkuciem podjadkiem w naszym ogrodzie jest sposób opisany np. przez Uniwersytet na Florydzie1:

Wymieszaj około 50ml płynu do mycia naczyń z 7l wody. Tak przygotowaną mieszankę wylej na obszarze około 0,5m2 trawnika gdzie przypuszczasz, że mogą zamieszkiwać i żerować turkucie. W przypadku większego obszaru przygotuj oczywiście odpowiednio większe proporcje. Jeśli na tym obszarze żyją turkucie podjadki, wyjdą na powierzchnię w ciągu kilku minut, aby zaczerpnąć powietrza.
Turkuć podjadek w zbliżeniu aparatu
Turkuć podjadek w zbliżeniu aparatu

Sposób na zwalczenie turkucia podjadka

Domowe sposoby na zapobieganie

Turkucie często atakują te same fragmenty ogrodu lub trawnika każdego roku przez co łatwiej można namierzyć ich żerowanie w kolejnym sezonie.

Nicienie najskuteczniejszą metodą na turkucia podjadka

Prawda jest taka, że najskuteczniejszym sposobem na turkucia jest zastosowanie gotowych preparatów dostępnych na rynku, które zawierają odpowiednie rodzaje nicieni (np. rodzaju Steinernema), które infekują i zabijają turkucie - jest to metoda biologiczna i w 100% ekologiczna dla naszego ogrodu. Nicienie te wnikają do owada i wprowadzają specyficzną bakterię, która umożliwia nicieniom rozmnażanie się i rozwój. Gdy turkuć umrze, nowe nicienie wydostają się ze zwłok, aby znaleźć kolejne insekty, które będą mogły zaatakować.

Jedno z wielu badań naukowych2 , które było prowadzone w temacie nicieni wykazało wprost, że nicienie z gatunku Steinernema feltiae są bardzo skuteczne w kontrolowaniu populacji turkucia, powodując jego śmiertelność w ciągu 48-72 godzin od zakażenia. Nicienie przenikają do gleby a następnie do ciała owada, co prowadzi z kolei do jego śmierci. W testach stwierdzono, że niższe stężenie nicieni powodowało 20% śmiertelności po 24 godzinach, podczas gdy wyższe stężenie osiągało 100% śmiertelności już po 72 godzinach. Wyniki badania potwierdziły, że nicienie są bardzo skutecznym a w dodatku w pełni ekologicznym sposobem na zmniejszenie populacji turkuci podjadków.

Również w innym badaniu naukowym3, które sprawdzało wpływ nicieni z rodzaju S. carpocapsae i H. bacteriophora na śmiertelność turkucia podjadka efekt był bardzo zadowalający. W rzeczonym badaniu turkucie umierały już po 48 godzinach od momentu, gdy nicienie wniknęły do ich ciała. Śmiertelność owadów jest wynikiem działania bakterii symbiotycznych nicieni, które powodują infekcje i śmierć. Śmiertelność populacji turkuci w warunkach laboratoryjnych osiągnęła ponad 98%.

Nicienie, które wniknęły do turkucia podjadka
Nicienie, które wniknęły do turkucia podjadka

O ile dostępne na rynku preparaty zawierające nicienie nie należą do najtańszych to są to zdecydowanie jedną z najlepszych i najskuteczniejszych metod zwalczania różnych szkodników. Warto wiedzieć, że istnieją również preparaty zawierające nicienie, które stosowane są do zwalczania: pędraków, opuchlaków czy też ćmy bukszpanowej. W zdecydowanej większości przypadków preparaty te wykazują się najwyższą skutecznością z ogólnodostępnych metod.

Obejrzyj jak wygląda turkuć podjadek

@eattheneighborhood #molecricket ♬ original sound - Dave Odd

Źródła i przypisy:

  1. https://sfyl.ifas.ufl.edu/lawn-and-garden/mole-crickets/
  2. Riaz, Mahum & Arshad, Muhammad & Saqib, Muhammad & Khan, Rashad & Aslam, Asad & Iqbal, Maida & Akbar, Fatima. (2024). Pathogenicity of Entomopathogenic Nematodes, Steinernema feltiae Against Different Life Stages of Mole Crickets. 20. 412-417.
  3. bahar bahar. (2017). Biological control of insect parasitic nematodes using on grass mole Cricket. ADVANCES IN BIORESEARCH Adv. Biores., Vol 8 [4] November 2017: 70-72 ©2017 Society of Education, India Print ISSN 0976-4585; Online ISSN 2277-1573.
  4. Zdjęcie nicieni wykorzystane w artykule na licencji Creative Commons pochodzi z pracy: bahar bahar. (2017). Biological control of insect parasitic nematodes using on grass mole Cricket. ADVANCES IN BIORESEARCH Adv. Biores., Vol 8 [4] November 2017: 70-72 ©2017 Society of Education, India Print ISSN 0976-4585; Online ISSN 2277-1573.